Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 

 

 

    Sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Zamościu

sprawozdanie NPRCz 2021-2022

📖📖📖📖📖📖📖

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Drodzy Rodzice,

Kurator Oświaty w Lublinie ogłosił listę placówek, którym zostało przyznane wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. – edycja 2022 r. Z ogromną radością informujemy, iż wśród listy placówek, które otrzymają wsparcie jest Przedszkole Miejskie nr 4 w Zamościu.

Wszelkie informacje dotyczące realizacji powyższego programu będą umieszczane na stronie w zakładce:  http://www.pm4zamosc.pl/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa/ oraz portalu społecznościowym FC.

📖📖📖📖📖📖📖

Mali aktorzy – przedszkolakom👧👦

29 listopada w ramach współpracy grupa IV zaprosiła do siebie  dzieci z zaprzyjaźnionego  Przedszkola Miejskiego nr  1 na przedstawienie pt. „O wiewiórce Łupiskórce”. Mali aktorzy opowiedzieli historię wiewiórki, która nie była życzliwa dla swoich sąsiadów. Nie potrafiła dzielić się, pomagać innym, oszukiwała przyjaciół. Przedstawienie to pokazało jak ważne w życiu są wartości takie jak dobro, prawda i przyjaźń.

Tego  dnia nasi wychowankowie zaprezentowali również  spektakl  dzieciom ze wszystkich grup naszej społeczności przedszkolnej.

Występ wzbudził żywe zaciekawienie wśród zaproszonej publiczności oraz został nagrodzony gromkimi brawami👏👏

Brawo dla małych aktorów❤❤❤

📖📖📖📖📖📖📖

Dbaj o książki, szanuj, doceniaj – nie gnieć karteczek i nie wydzieraj📚📚

2 grudnia w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dzieci z  gr. IV zaszczyciła swoją obecnością mama Kubusia R. Pani Kasia przeczytała opowiadanie z książeczki pt. „Ostatnia owca”. Dzieci  przekonały się, jak Boże Narodzenie może wyglądać z perspektywy wesołych zwierzątek.

Mamie Kubusia jeszcze raz bardzo dziękujemy za poświęcony czas i za słodki poczęstunek👏❤👏❤

📖📖📖📖📖📖📖

 

„Paweł i Gaweł na Wyspach Bergamutach”- II edycja 🎤

II edycja Konkursu Recytatorskiego „Paweł i Gaweł na Wyspach Bergamutach” za nami. Konkurs odbył się w naszym przedszkolu w piątek 18 listopada 2022r. Gościliśmy u siebie przedstawicieli aż 12 zamojskich przedszkoli.

Laureatami konkursu zostali:

Kategoria I – dzieci młodsze 3-4 letnie:

I miejsce – Marcelina Skiba, Przedszkole Miejskie nr 12

II miejsce – Zuzanna Car, Niepubliczne Przedszkole „Ziarenko2” z oddz. Integracyjnymi

III miejsce – Alicja Wyszyńska, Nipubliczne Przedszkole „Ziarenko”

Kategoria II – dzieci starsze 5-6 letnie:

I miejsce – Ahata Blazhevich, Przedszkole Miejskie nr 1

II miejsce – Michał Mulawa, Przedszkole Miejskie nr 7

III miejsce – Julia Dzięgiel, Niepubliczne Przedszkole „Ziarenko” oraz Marcin Mogielnicki, Niepubliczne Przedszkole „Smart School”

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za zaangażowanie oraz przygotowanie pięknych recytacji. Nagrody książkowe dzieci otrzymały w ramach Narodowego Programu Rozwoju Cztelnictwa. Natomiast za ufudowanie drobnych upominków dziękujemy Wydawnictwu Nowa Era. Do zobaczenia za rok 🙂🤗

📖📖📖📖📖📖📖

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek🐻🦊🐷

W dniu 7.11 w naszym przedszkolu panowała bajkowa atmosfera, ponieważ obchodzono Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia część dzieci pojawia się w strojach bohaterów z bajek, a inne przyniosły ze sobą ulubione maskotki.  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był okazją do wspaniałej zabawy rozwijającej zainteresowania dzieci książką.

📖📖📖📖📖📖📖

Dzieci z grupy III Przedszkola Miejskiego nr 4 w Zamościu przystąpiły do projektu i zrealizowały pierwsze zadanie 😊 Wykorzystaliśmy mądrość płynącą z bliskiej sercu dzieci bajki H.CH. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”, która w piękny i przystępny sposób pokazuje jak różni możemy być i jak wyjątkowi przez to jesteśmy. Baśń zainspirowała dzieci do szukania odpowiedzi na pytanie – jakim zachowaniem można sprawić komuś przykrość. Pokazała także, że pomimo różnic jesteśmy tacy sami i wszystkim należy się szacunek – poznaliśmy pojęcia tolerancja i akceptacja. Finałem naszego zajęcia było ułożenie przez dzieci historyjki obrazkowej „Brzydkie kaczątko” i wykonanie własnej.

📖📖📖📖📖📖📖

Książka duża czy mała zawsze jestem wspaniała! – spotkanie z panią bibliotekarką 📖

17 listopada w czwartek nasze przedszkole odwiedziła pani bibliotekarka Dorota Usidus z Księżnicy Zamojskiej Filii nr 4.  Miły gość opowiedział nam o swoim zawodzie o tym na czym polega praca bibliotekarza. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się  o swoich ulubionych książeczkach oraz  jak i dlaczego należy szanować książki. Po krótkiej rozmowie nastąpiła długo wyczekiwana przez wszystkich chwila, pani Dorota przeczytała  dzieciom legendę „Jurata, królowa Bałtyku” oraz „Pan Twardowski”. Dzieci słuchały z ogromnym zaciekawieniem, chętnie dopytywały o szczegóły i odpowiadały na pytania dotyczące treści wysłuchanej legendy.

Drodzy Rodzice zachęcamy do korzystania z zasobów biblioteki i czytania dzieciom, to wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu ze swoimi pociechami.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie i zapraszamy ponownie 🙂

📖📖📖📖📖📖📖

W PRZEDSZKOLNYM WYDAWNICTWIE✏🖍📚

Dzieci z gr. II, III i IV  wcieliły się w role ilustratorów, autorów tekstu- pisarzy, grafików, a wszystko po to, by wydać książki – bajki😄😄

📖📖📖📖📖📖📖

Książki to najlepsi przyjaciele, którzy nie zranią, nie zasmucą, a nauczą wiele!! – z wizytą w Książnicy Zamojskiej📚

Dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Książnicę Zamojską im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu – FILIA NR 4. Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem oraz jak należy się w niej zachować.  Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Nie zabrakło głośnego czytania. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia.  Do przedszkola wróciliśmy z wypożyczonymi książkowymi „perełkami”, które będą czytane dzieciom w salach.

Dziękujemy Paniom za bardzo przyjemnie spędzone chwile w Książnicy.

📖📖📖📖📖📖📖

Dzień teatralny – oglądamy spektakl pt. „O wiewiórce Łupiskórce” 🎞📽

W przedszkolu odbyła się projekcja teatrzyku „O wiewiórce Łupiskórce” przygotowanego przez dzieci z grupy V. Do obejrzenia spektaklu zaprosiły samodzielnie przygotowane plakaty, a warunkiem wejścia na salę widowiskową było posiadanie ważnego biletu. Dzieciaki świetnie się bawiły. Zapraszamy do obejrzenia przedstawia na Facebooku naszego przedszkola.

📖📖📖📖📖📖📖

„Witaj wiosno” przedstawienie w wykonaniu czterolatków 🐞☀🦋

Dzieci z grupy II  poznały bajkę „Witaj wiosno” i bardzo chętnie przygotowały przedstawienie na powitanie nowej pory roku ☀🌿🐞☘🦋 Czterolatki na przedstawienie zaprosiły wszystkich przedszkolaków  😀  Zapraszamy do obejrzenia przedstawia na Facebooku naszego przedszkola.

📖📖📖📖📖📖📖

 

„Spotkanie z książką w bibliotece” – zajęcia czytelnicze 📖

W poniedziałkowe przedpołudnie przedszkolaki odwiedziły ponownie Filię Biblioteczną nr 4 Książnicy Zamojskiej i brały udział w zajęciach pod tytułem „Spotkanie z książką w bibliotece”. Przedsięwzięcie związane było z akcją „Tydzień Bibliotek”, a celem zajęć było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci.

Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę pt: ,,Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” autora Grzegorza Kasdepke. Dzieci słuchały zaciekawieniem i chętnie udzielały odpowiedzi na zadane pytania.

Dziękujemy za miłe zajęcia i czekamy na kolejne spotkania! 😃

📖📖📖📖📖📖📖

Spotkanie autorskie z Panią Ewą Monastyrską 📚

19 maja  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie ze znaną pisarką, dziennikarką Katolickiego Radia Zamość oraz autorką tekstów dla dzieci – Panią Ewą Monastyrską. Podczas spotkania Pani Ewa weszła z przedszkolakami w dialog, za pomocą rysunków, ciekawych pytań i wspólnej dyskusji. Dzieci mogły  zadawać przeróżne pytania. Wyczerpujące i pełne życzliwości odpowiedzi pozwoliły im zaspokoić swoją dziecięcą ciekawość. Przy okazji wizyty Pani Ewa promowała swoją książkę pt. „Niezwykła peleryna i inne opowieści”. Czytała nam  opowiadania ze swojego zbioru. Spotkanie z krasnobrodzką autorką bajek zakończyło się wspólną fotografią i słowami wdzięczności, które dzieci złożyły na ręce gościa.

Dziękujemy za ten magiczny czas spędzony z książką. To spotkanie będzie ciepłym wspomnieniem.

Bardzo dziękujemy za spotkanie i… czekamy na kolejne😀😀

📖📖📖📖📖📖📖

Absolwenci czytają przedszkolakom📚

Od wielu lat nasza społeczność przedszkolna aktywnie promuje i propaguje głośne czytanie, które ma ogromną moc, pomaga rozwijać umiejętności czytania oraz łączy nas ze sobą. 20 maja w ramach  ogólnopolskiego projektu  „ Mały miś w świecie wielkiej literatury” oraz Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa gr. II i III odwiedziły absolwentki naszego przedszkola z klasy III a  Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu. Ala, Zuzia oraz Asia przeczytały dzieciom opowiadanie  z książeczki „Ilustrowane baśnie z różnych stron świata”. Przedszkolaki z uwagą słuchały starszych koleżanek, a na koniec gromkimi brawami podziękowały za wprowadzenie ich w bajkowy świat. W czasie spotkania dziewczynki mile wspominały lata spędzone w naszym  przedszkolu.

Serdecznie zapraszamy do nas uczniów – absolwentów naszego przedszkola, którzy poświęcą swój wolny czas, aby poczytać przedszkolakom😀😀😀

📖📖📖📖📖📖📖

„Królestwo książek” – wycieczka do księgarni 📚

 W piątek 10 czerwca przedszkolaki  z grupy II wybrały się  na wycieczkę do  księgarni „TAK CZYTAM”. Dzieci dowiedziały się czym to miejsce różni się od biblioteki, jak  należy się zachować w księgarni, posłuchały o różnorodności i bogactwie wydawanych publikacji oraz które pozycje książkowe są najczęściej kupowane przez dzieci i dorosłych jak również mogły rozejrzeć się po księgarni i jej zbiorach.

Wycieczka bardzo podobała się naszym milusińskim i na koniec wizyty samodzielnie kupiły wybraną przez siebie książeczkę.

Wizyta w księgarni była kolejnym krokiem w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dziękujemy rodzicom za współpracę przy organizacji wycieczki 🙂

📖📖📖📖📖📖📖

Ogólnopolski projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” 🐻

W roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole już po raz kolejny przystąpiło do ogólnopolskiego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego celem było rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Projekt składał się z sześciu modułów: 

🐻  Czytamy razem z Małym Misiem 

🐻 Kodujemy razem z Małym Misiem 

🐻  Opowiem Wam o Polsce 

🐻  Misiowe recepty na pozytywne myślenie 

🐻  Bajarz misiowy 

🐻 Misiowe zajęcia pod chmurką 

Miś Neluś był obecny na zajęciach przeprowadzanych w ramach projektu w roli przewodnika po świecie literatury. Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony dzieci. Udział w nim przyniósł wiele korzyści. Rozbudzał pasję do słuchania czytanych bajek i opowiadań, ale także przyczynił się do kształtowania u dzieci postawy otwartości na świat i innych ludzi. Za aktywny udział w projekcie nasze Przedszkole otrzymało CERTYFIKAT WZOROWEJ PLACÓWKI 🙂

 Dziękujemy rodzicom za współpracę w realizacji projektu.

Skip to content