„Dni przyjaźni z książką” – projekt edukacyjny 📚

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – Wisława Szymborska

Od tygodnia dzieci z Grupy I realizują projekt edukacyjny pt. „Dni przyjaźni z książką”,  którego głównym celem jest budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie intelektualnego i emocjonalnego stosunku do książki jako źródła przeżyć oraz kształtowanie wyobraźni, wzbogacanie wrażeń, spostrzeżeń, myślenia i mowy.

Książka może być prawdziwym przyjacielem dziecka. Wszystko zależy od nas dorosłych, jak wprowadzimy dziecko w jej świat. Zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książki  chroni dzieci przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości kultury masowej.

Ważne jest, by nawet najmłodsze dzieci miały codzienny kontakt z książką.

W ramach projektu: dzieci obejrzały prezentację „Jak zbudowana jest książka”, poznały zasady korzystania z książek, tworzyły siatkę pytań „Książka…?”, tworzyły książkowe kolekcje, codziennie słuchały czytanych bajek, opowiadań, poezji. Zachęcałyśmy rodziców oraz innych członków rodziny do systematycznego czytania dzieciom w domu, zapraszałyśmy nauczycieli z innych grup i pracowników przedszkola do czytania swoich ulubionych bajek , baśni i wierszy. Założyłyśmy „Bibliotekę”, tworzyłyśmy „Bajkotekę każdego dziecka”- zachęcałyśmy dzieci do przynoszenia książek z prywatnego księgozbioru oraz rysunków przeczytanych bajek, wyeksponowałyśmy „Kącik książki” w sali. Wspólne oglądałyśmy i omawiałyśmy ilustrowane książeczki dla dzieci,  ustaliłyśmy co wiemy o książkach. Przeprowadziłyśmy zabawę badawczą „Zniszczone, niezniszczone” oraz  quiz „O której książce mówię?” Aż w końcu powstał piękny „Pamiętnik przeczytanych książek”.

Podstawowym założeniem projektu było rozwijanie kontaktu dzieci z książką tak, aby była to dla nich przygoda i radość.